Złocieniec miasto z klimatem

W dniu 1 sierpnia br.  o godz. 17:00 przy Pomniku Ofiar Bolszewizmu i Faszyzmu przy dźwięku syreny alarmowej minutą ciszy uczczono pamięć Powstańców Warszawskich, którzy zginęli podczas walk o Warszawę. Uroczystość zorganizowali harcerze z 27 Drużyny Harcerskiej „Pestki”.

 

Po odczytaniu krótkiej historii Powstania Warszawskiego przedstawiciele władz samorządowych, wojska oraz mieszkańców Złocieńca złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Swoją obecnością zaszczyciły nas mieszkanki Złocieńca, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Pani Stanisława Łódź ze łzami w oczach wspominała ten najgorszy okres swojego życia. W trakcie spotkania nie zabrakło także wspólnego śpiewu piosenki powstańczej.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy  swoją obecnością pamiętać o uczestnikach Powstania Warszawskiego,  zbrojnego wystąpienia Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 r. wspartego przez mieszkańców Warszawy w celu wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej. 63 dni, które przyniosły zagładę miastu, a jednocześnie czas naznaczony nadzieją i wolą walki o coś,czego wróg nie był w stanie zniszczyć: o godność.

Dziś żyjemy w wolnej ojczyźnie budując przyszłość własną i naszego kraju , możemy jednocześnie realizować marzenia , dążenia i ideały harcerskich pokoleń tamtych czasów .  Ich postawy są walorami ponadczasowymi. Powinny zawsze być wzorem i wyznacznikiem naszego postępowania.

Jesteśmy po to by brać przykład z bohaterów XX wieku. Chcemy pamiętać o nich. Chcemy brać z nich przykład.

Cześć i chwała Bohaterom!

Harcerze i harcerki dziękują za udział kombatantom, mieszkańcom Złocieńca, a szczególnie Panu Burmistrzowi za przychylność, obecność i pomoc w włączeniu się harcerzy w organizację uroczystości.

Wpisany przez: Sebastian Kuropatnicki